Kas ir Gavēnis?Šodien ir Pelnu diena, un tajā Rietumu kristīgajā baznīcā sākas Lielais gavēnis. Tas ilgst 40 dienas līdzLieldienām, mudinot cilvēkus vairāk aizdomāties par garīgām un mūžīgām, nevis materiālām vērtībām.
Gavēnis ir kristiešu jaudīgākā garīgā disciplīna. Gavēnis iekļauj atteikšanos no dažādiem ēdieniem, kā arī no citām lietām,  kas paņem mūsu uzmanību un laiku, piemēram televizora, medijiem, interneta. Bīvo laiku,  kas radies atsakoties no šīm lietām izmanto Dieva slavināšanai,  lūgšanām, komunicējot ar saviem tuviniekiem, apciemojot draugus.

Bībelē lasot mēs redzam ka cilvēki vienmēr gavēja ar mērķi: vai nu bija vajadzīga atklāsme no Dieva par kādu konkrētu jautājumu, vai bija vēlama lūgšanas piepildīšana par veselību, finansiālu svētību, vai attiecībām.

Vai tev ir kaut kas ko tu vēlies lai Dievs tev dod? Iespējams ka tā ir skaidrība kādā jautājumā, jeb mīļotā cilvēka pestīšana? Gavēnis ir garīga disciplīna, kuru Jēzus pats personīgi veicināja, kad viņš bija uz zemes. Farizeji Viņam prasīja, kāpēc Jāņa mācekļi un farizeji gavēja, bet Jēzus mācekļi ne, "Un Jēzus tiem sacīja: "Vai kāzu ļaudis var bēdāties, kamēr līgavainis pie viņiem? Bet nāks dienas, kad viņiem atņems līgavaini, tad tie gavēs. (Mateja ev. 9:15).

Gavēņa laikā var vairāk tuvoties Dievam, un cilvēki aizdomājas par garīgām un mūžīgām vērtībām - kāpēc mēs dzīvojam uz zemes, ko vēlamies, kāds ir mūsu gala mērķis.

Vēsturiski Pelnu trešdiena ir pazīstama kā publiskā grēku nožēla. Bībeliskajā skaidrojumā pelni nozīmē cilvēka trauslumu un to, ka cilvēks ir ņemts no zemes - tas ir, pakļauts nāvei. Pelnu zīme ir arī ārēja apņemšanās zīme tam, kurš nožēlo savus sliktos darbus un veic atgriešanās ceļu pie Dieva, vēstī baznīcas pārstāvji.

Gavēņa laiks ir sagatavošanās Lieldienām. Simboliski šis laiks atgādina tās 40 dienas, ko Jēzus pavadījis tuksnesī lūgšanā un gavēnī pirms savas publiskās darbības. No gavēņa 1. svētdienas līdz Lielajai Ceturtdienai, kad sākas Lieldienu svinības, ir tieši 40 dienas. Gavēnis bija kā īpašs sagatavošanās laiks tiem cilvēkiem, kuri vēlējās kristīties Lieldienu naktī.

Šajā laikā kristieši vairāk uzmanības pievērš lūgšanai, žēlsirdības darbiem un gavēšanai.


 

Komentāri (0)  |  2012-02-22 07:01  |  Skatīts: 1547x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ